Историята на корсета: 18-ти и 19-ти век

Корсетът през XVIII в.

Най-разпространеният вид корсет през XVII в. е с обърната конусовидна форма, чиято цел е да създаде контраст между косите над талията и свободните тежки поли под нея.
strong>торса цилиндрична над талията и тежките пола свободни отдолу. Основното предназначение на корсетите през XVIII в. е било да повдигат и оформят гърдите, изправят средната част на тялото, да поддържат гърба и да подобряват позата.

Раменете трябвало да бъдат снижени и изтеглени назад, като леко стесняват талията, създавайки „V“-образна горна част на торса, върху която се носела връхната дреха.

Добре прилепналите корсети от XVIII в. се считали за много удобни, позволявали на жените да работят и не затруднявали дишането, но ограничавали сгъването на талията, което принуждавало жените да предпазват гърба си, като повдигат краката си.

Около 1796 г. корсетите стават по-малко ограничаващи с въвеждането на емпиричния стил с висока талия, който подчертава естествената талия. Повечето жени по това време все още носели някаква форма на корсет, но това често били къси корсети (т.е. не стигали много далеч под гърдите). За разлика от тях корсетите, предназначени да упражняват значителна сила върху тялото (както през Викторианската епоха), били „дълги“ (стигали до и отвъд естествената талия), били с връзки на гърба и били подсилени с кости.

Корсетът през XIX в.

През XIX в. корсетът се превръща предимно в метод за поддържане на гърдите, като талията се придърпва точно под линията на бюста. Корсетът все още изтънява торса, но това вече не е основната му роля. През 30-те години на XIX в. талията се връща към естественото си положение, корсетът вече има двойна функция – да поддържа гърдите и да стеснява талията.

Формата на корсета вече се е променила до силуета на пясъчен часовник, който все още се търси в днешните корсети и викторианската мода. През 1839 г. французин на име Жан Верли патентова дамски корсети, изработени на тъкачен стан. Този тип корсети са популярни до 1890 г., когато популярността им се увеличава. Преди това всички корсети обикновено са се изработвали в домашни условия и, разбира се, са били ръчно изработени.

Корсетът през XX век

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *