Колко от вас са заставали пред огледалото, носейки корсет, възхищавайки се на стегнатостта на талията си, а след това са се обръщали настрани и са установявали, че профилът ви има какво да се желае?
Всеки знае, че носенето на корсет стяга страничната част на талията (в областта на косите), създавайки илюзията за по-тясна талия. И това, което е интересно, е, че корсетът може да направи това и без действително да намалява талията: докато напречното сечение на торса обикновено е овално или елипсовидно (по-широко отстрани, отколкото отпред назад), корсет го трансформира в кръг – просто като упражнява двустранен натиск върху тялото (от двете страни на тялото) и позволява на този обем да се разпространи повече отпред назад.
Недостатъкът, който изпитват някои носещи корсети, особено ако по природа имат по-плосък корем, е, че корсетът често ви кара да изглеждате по-широки в профил, отколкото без корсет – това се дължи на преразпределението на плътта ви, съчетано и с дебелината на корсета (под корсета сте с няколко сантиметра по-ниски).
Профилът на корсета може да има две форми:
По-просто казано, предната част на корсета може да има две основни форми: може да бъде напълно плоска или да бъде „куполообразна“ или извита, за да създаде по-вдлъбната предна част. Викторианците са били известни с корсетите си с извити предни части и с понякога преувеличените си кореми (вероятно по-преувеличени в медицинските илюстрации и модните щампи, отколкото в действителност), но коремът се е смятал за привлекателен и женствен по онова време.
Но с популярността на корсетите с прави Sпредни части в началото на века можем да видим, че това създава илюзията за още по-стегната талия, тъй като по-голямата част от обема идва отстрани и малко или никаква отпред. Вероятно, ако вземете корсет от едуардианската епоха и корсет от викторианската епоха с еднакви размери на талията, корсетът от едуардианската епоха може да изглежда по-стегнат отпред, но по-дебел в профил.
Илюстрация от началото на 1900 г., показваща разликата между „куполообразния отпред“ викториански корсет вляво и „правия отпред“ едуардски корсет вдясно (предизвикващ наведена напред поза).
Поглед на художник от края на XIX в. върху това, което се случва вътре в тялото, когато се носи корсет във викториански стил, вероятно като част от едуардската пропаганда за популяризиране на „здравословния“ корсет в S.
От съвременните изображения вече знаем, че това предположение е било погрешно (черният дроб не е избутан надолу от корсета).
Тук искам да поясня, че независимо кой корсет лично вие намирате за „по-хубав“, няма универсален правилен или грешен начин за корсет (въпреки горната едуардианска пропаганда). Някои хора харесват вдлъбната, куполообразна предна част, докато други предпочитат изключително плоска, твърда предна част. Често това зависи от естетиката на производителя на корсета, от естествената ви форма на тялото, от ефекта, който търсите в корсета (включително степента на намаляване на талията), и от това, което намирате за удобно.
В резултат на това дебатът за правите и извитите корсети е не само субективен, но и условен.
Зависи и от позата, която искате да постигнете. Правите корсети и корсетите с S-образна извивка в миналото тласкаха тялото към прекалено правилна поза – те не провисваха, но също така огъваха долната част на гърба по неестествен начин.
Когато си направих рентгенови снимки, докато носех различни корсети, моят мануален терапевт установи, че вдъхновените от Едуардианската епоха корсети с твърда предна част спомагат за много неестествено, кифотично изкривяване на врата. Корсетът изтласкваше гърдите ми напред, а раменете и бедрата назад, като принуждаваше главата ми да се движи напред, за да се балансира. При някои хора това в крайна сметка може да доведе до натоварване на врата, болки, цервикогенно главоболие и т.н.
От друга страна, когато носех корсет в по-скоро викториански стил, той ми позволяваше да поддържам по-неутрална стойка и гръбначният ми стълб беше в по-естествено разположение. Така че това, че корсетът ви дава плоско чело, не означава непременно, че имате здрава поставеност.
Няколко бележки за терминологията, преди да започнем да сравняваме корсет – ще използвам лаически термини, доколкото е възможно:
Когато казвам „напречно сечение“, това означава напречната равнина,
когато казвам „профил“, това означава сагиталната равнина, а когато казвам „изглед отпред“, това означава короналната равнина.