Какъв тип корсет трябва да носите?

На първо място, трябва да ви харесва! Това е колкото просто, толкова и психологическо, защото ако харесвате корсета, ще ви бъде много по-лесно да понесете евентуални недостатъци или ограничения.

Въпреки този по-субективен критерий обаче има и обективни елементи, които трябва да се вземат предвид, и характеристики, общи за всички корсети.

Формата на корсета е от съществено значение. В различните времена са били разпространени различни форми на корсетите. Понякога корсетите са били къси, понякога – дълги, понякога са обхващали бюста, понякога – не. Според моя опит е важно да се уверите, че корсетът е достатъчно дълъг, за да може да се носи надолу. Когато сте седнали, предната част на корсета не трябва да стига до срамната кост. По този начин се запазва удобството, като същевременно се осигурява максимална опора. Това не само предотвратява естетически непривлекателната „издутина“ в долната част на корема, но и осигурява опора на долната коремна стена, която предотвратява развитието на трайна деформация.


Разширяването нагоре по същество е въпрос на вкус, при условие че свободните долни ребра са затворени в корсета.

По принцип можем да препоръчаме корсетът да се разширява поне до под гърдите. Ако корсетът обгръща бюста, сутиенът може да отпадне, което може да е особено изгодно за летни и вечерни рокли с дълбоко деколте. Корсетът повдига гърдите, което автоматично придава на бюста ви малко повече пълнота. Ако корсетът обгръща бюста, той може да има още по-поддържаща функция благодарение на вградените чашки.


Запазете женската си форма!

Корсетът трябва да е особено стегнат там, където тялото е пластично. Това важи особено за областта на талията и долната част на гръдния кош (долните 3-4 чифта ребра могат да бъдат оформени без проблем!) Обратно, той не трябва да бъде прекалено стегнат там, където тялото е само леко податливо, т.е. около бедрата и горната част на гръдния кош. Там той трябва само да осигурява опора и да предотвратява образуването на грозни издутини. По-специално, горният и долният край не трябва да са прекалено стегнати, в противен случай ще се врязват в кожата, което е грозно и нездравословно. В идеалния случай трябва да има плавен преход между стегнатата талия и долната част на гръдния кош и по-свободната кинкалерия на бедрата и горната част на гръдния кош.

Формата на талията е от решаващо значение за цялостното впечатление, и по-специално дължината на талията (вертикалният обхват на най-тясната зона). Колкото
по-дълга е талията, толкова по-големи са изискванията към носещия я, тъй като силно стеснената зона се увеличава с дължината на талията. От друга страна, колкото по-нежен и грациозен е силуетът, толкова по-еластичен е той. Ето защо през Викторианската епоха е било желателно да се постигне възможно най-дългата талия. Целта е била да се намери компромис между дължина и поносимо стеснение. От талията нагоре силуетът трябва да се разширява към бедрата и бюста без резки преходи. Формата трябва да е естетически издържана. Някои жени се опитват да постигнат тясна талия и използват корсети с дължина на талията не повече от 1 до 2 см. Над и под талията корсетът се разширява рязко. Такъв корсет, разбира се, е по-лесен за носене, отколкото corset grande taille. Резултатът обаче е силует, сякаш тесен колан е отрязал областта на талията. Като добър компромис може да се препоръча дълга талия от 5 до 7 см. Ако има и плавен преход между талията, бедрата и бюста, е възможно да се постигне естетически приятен резултат, без да е необходимо много значително стягане. Това е така, тъй като при препоръчителната дължина талията лежи изцяло в зоната на торса без ребра, която може да бъде оформена особено добре.

Съответно: 5 вида корсети & как да ги носим!

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *