Стилният корсет е сред най-издръжливите видове оформящо облекло, които можете да притежавате. Но трябва да се уверите, че се грижите добре за тях.
Повечето други оформящи корсети осигуряват компресия чрез синтетични материали като латекс и други смеси. Традиционните корсети се различават по това, че са изработени от гъвкави стоманени ленти, наречени кости, и се стягат с връзки. Синтетичните материали за компресия са склонни естествено да губят еластичността си с течение на времето, но това няма да се случи със стоманените кости.
Това означава, че е много важно да се грижите за корсета си, за да не се изкриви и скъса. Ако се отнасяте към корсета си с правилните мерки за грижа, ще се радвате на предимствата му дълги години.
Започваме: Подправяне
Едно от най-важните неща, които можете да направите, за да запазите корсета си за дълготрайна употреба, е да го подхраните добре. Много е важно да преминете през процес, наречен „подправяне“, за да пречупите корсета си за няколко седмици, преди да го стегнете напълно и да го носите повече от няколко часа.
Този процес е важен, защото позволява на материалите да се оформят според вашата уникална форма. Ако стегнете връзките твърде рано, рискувате да повредите корсета необратимо. Ако планирате да носите корсета на специално събитие, уверете се, че сте си осигурили достатъчно време, за да го разчупите.
Начнете, като носите корсета плътно, но не прекалено силно, през първите три дни, не повече от два часа наведнъж. Трябва да можете да плъзгате пръстите си под него. След това можете да добавяте по един час на всеки три дни. След около две седмици корсетът трябва да ви пасне като ръкавица. В този момент можете да затегнете връзките.
Прочетете тази статия за съзряването на корсета за повече подробности относно процеса.
Поддържане по време на употреба
Независимо дали носите корсета си ежедневно или го вадите само от време на време, имайте предвид няколко съвета, за да издържи дълго:
- Винаги се уверявайте, че сте разхлабили напълно връзките, преди да облечете и свалите корсета. Ако връзките са прекалено стегнати, когато се опитвате да влезете или излезете, рискувате да изкривите бушоните отпред.
- Носете камизолка или друга лека горна част под корсета, за да го предпазите от лосиони и масла по кожата си.
- Складирайте корсета си на закачалка в гардероба, далеч от светлина (след като го проветрите – вижте по-долу). Винаги се уверявайте, че е сух, преди да го окачите. Ако го съхранявате за повече от ден-два, можете да поставите найлонова торбичка върху него, за да го предпазите от прах и влага.
Почистване на корсета
Подобно на повечето дамско и мъжко бельо, корсетите изискват специални грижи при почистване. Никога не поставяйте корсета си в пералната машина! Ето какво да правите вместо това:
Претъркайте корсета си, след като сте го носили. Тъй като компресията стимулира изпотяването, той може да стане влажен. Поставете го на закачалка или на стол и го оставете да се проветри. След като изсъхне, можете да го приберете в шкафа, но ако планирате да го носите на следващия ден, тази стъпка вероятно не е необходима. Не правете това навън, тъй като слънчевата светлина може да повреди корсета ви.
Почистете на места, ако е необходимо. Използвайте мек почистващ препарат и влажна кърпа или гъба.
Ако искате да го освежите, използвайте спрей за освежаване на тъкани само върху вътрешната подплата. След това го закачете да изсъхне.
От време на време може да се наложи да занесете корсета си на химическо чистене.
Съответстващи: Как да се погрижим за вашето изтъняващо бельо и корсети
Лайсни
Лайсниците на висококачествен корсет са много здрави и би трябвало да издържат през по-голямата част, ако не и през целия живот на корсета, ако се грижите за тях правилно. Въпреки това, ако се скъсат, те могат да бъдат заменени.
Ако се налага да прешнуровате корсета си, може да е полезно да направите снимка на оригиналното шнуроване, за да имате шаблон, по който да работите. Най-важното нещо, което трябва да запомните, е да направите „Х“ от единия до другия край и да оставите дълги примки в средата на гърба, за да можете да завържете връзките на талията.
Ротация на корсетите
Един от препоръчителните начини да удължите живота на корсета си е да го редувате в гардероба си с други корсети и приспособления за поддържане на талията. Вероятно ще ви е удобно да имате няколко различни стила корсети за талия за различни случаи. Например, ако искате да тренирате по време на тренировка, винаги използвайте тренировъчен колан, а не корсет със стоманени връзки. В противен случай рискувате да повредите корсета си, който не е предназначен за използване по време на тренировка.
Ротацията на корсетите също е полезна стратегия, ако искате винаги да имате чист, сух и готов за носене корсет.
Как да разберете кога животът на вашия корсет е приключил?
Ако носите корсет редовно, той в крайна сметка ще достигне края на полезния си живот. Би трябвало да е съвсем очевидно кога настъпва този момент:
Не приляга правилно: с течение на времето корсетът може да се адаптира, точно както собственото ви тяло! Ако корсетът вече не осигурява същата компресия като преди или изглежда, че се деформира на места, на които не би трябвало, е време да го смените.
Износен или счупен: ще разберете, че е време да смените корсета, ако някой от компонентите му се счупи, разхлаби или деформира. Това може да бъде стоманената рамка, предните бюстиета, задните капси или части от корсета, които започват да се протриват. Ако връзките се скъсат, те могат да бъдат заменени; ако ли не, ще трябва да смените цялата дреха.
Когато поръчвате нов корсет, не забравяйте да направите нови измервания на талията и да следвате точно нашите таблици с размери, в случай че размерът на талията ви се е променил. И, разбира се, не забравяйте да подправите новия си корсет, преди да го закърпите.